Final Standings Basamro Tournament 2017: Pathena Rotterdam wins Tournament

Klasse A                           Mp Bp  1  2  3  4

  1. Pathena Rotterdam 5 15½ x  4  5  6½
  2. Murmansk                3 12½ 4  x  5½ 3
  3. St. Petersburg          2 10 3  2½ x  4½
  4. Ile de France             2 10  1½ 5  3½ x

 

St. Petersburg       1877 – Murmansk             1888 2½ – 5½

  1. Vladislav Tebenkov 2036 – Matveey Galchenko 2340 ½  – ½
  2. Kirill Bubnov 1991 – Kirill Klukin 2249 0  – 1
  3. Gleb Babanin 2154 – Sofia Surkova 1682 0  – 1
  4. Ivan Korobov 1789 – Alina Sych 1584 ½  – ½
  5. Anton Shilnikov 1710 – Aleksandr Zhuravlev 1879 1  – 0
  6. Ksenia Portnova 1580 – Aleksandr Kataev 1916 0  – 1
  7. Ilya Oborin – Inna Poliato 1569 0  – 1
  8. Bogdan Verchovod – Nikita Vrublevskii ½  – ½

 

Ile de France        1938 – Rotterdam            2046 1½ – 6½

  1. Thomas O’Sullivan 2222 – Robby Kevlishvili 2450 ½  – ½
  2. Thomas Ariza 2207 – Marijn den Hartog 2216 1  – 0
  3. Matthieu Hingouet 2107 – Oele Dijkhuis 2077 0  – 1
  4. Emile Bassini 1986 – Siem van Dael 2319 0  – 1
  5. Margaux Moracchini 1715 – Lucas Nguyen 1983 0  – 1
  6. Clovis Kien 1509 – Machteld van Foreest 1877 0 – 1
  7. Augustin Droin 1951 – Eline Roebers 1816 0  – 1
  8. Lucas Gherhinoiu 1805 – Dylan Achuthan 1629 0  – 1

 

Murmansk             1888 – Rotterdam            2046 4  – 4

  1. Matveey Galchenko 2340 – Robby Kevlishvili 2450 ½  – ½
  2. Kirill Klukin 2249 – Marijn den Hartog 2216 1  – 0
  3. Sofia Surkova 1682 – Oele Dijkhuis 2077 0  – 1
  4. Alina Sych 1584 – Siem van Dael 2319 0  – 1
  5. Aleksandr Zhuravlev 1879 – Lucas Nguyen 1983 1  – 0
  6. Aleksandr Kataev 1916 – Machteld van Foreest 1877 0 – 1
  7. Inna Poliato 1569 – Eline Roebers 1816 1  – 0
  8. Nikita Vrublevskii – Dylan Achuthan 1629 ½  – ½

 

St. Petersburg       1877 – Ile de France        1938 4½ – 3½

  1. Vladislav Tebenkov 2036 – Thomas O’Sullivan 2222 0  – 1
  2. Kirill Bubnov 1991 – Thomas Ariza 2207 1  – 0
  3. Gleb Babanin 2154 – Matthieu Hingouet 2107 1  – 0
  4. Ivan Korobov 1789 – Emile Bassini 1986 1  – 0
  5. Anton Shilnikov 1710 – Margaux Moracchini 1715 1  – 0
  6. Ksenia Portnova 1580 – Clovis Kien 1509 0  – 1
  7. Ilya Oborin – Augustin Droin 1951 ½  – ½
  8. Bogdan Verchovod – Lucas Gherhinoiu 1805 0  – 1

 

Ile de France        1938 – Murmansk             1888 5  – 3

  1. Thomas O’Sullivan 2222 – Matveey Galchenko 2340 1  – 0
  2. Thomas Ariza 2207 – Kirill Klukin 2249 0  – 1
  3. Matthieu Hingouet 2107 – Sofia Surkova 1682 1  – 0
  4. Emile Bassini 1986 – Alina Sych 1584 1  – 0
  5. Margaux Moracchini 1715 – Aleksandr Zhuravlev 1879 0  – 1
  6. Clovis Kien 1509 – Aleksandr Kataev 1916 0  – 1
  7. Augustin Droin 1951 – Inna Poliato 1569 1  – 0
  8. Lucas Gherhinoiu 1805 – Nikita Vrublevskii 1  – 0

 

Rotterdam            2046 – St. Petersburg       1877 5  – 3

  1. Robby Kevlishvili 2450 – Vladislav Tebenkov 2036 1  – 0
  2. Marijn den Hartog 2216 – Kirill Bubnov 1991 1  – 0
  3. Oele Dijkhuis 2077 – Gleb Babanin 2154 1  – 0
  4. Siem van Dael 2319 – Ivan Korobov 1789 0  – 1
  5. Lucas Nguyen 1983 – Anton Shilnikov 1710 0  – 1
  6. Machteld van Foreest 1877 – Ksenia Portnova 1580 0 – 1
  7. Eline Roebers 1816 – Ilya Oborin 1  – 0
  8. Dylan Achuthan 1629 – Bogdan Verchovod 1  – 0

 

Murmansk             r1 r2 r3 W  N Brd Kl FIDE TPR

  1. Matveey Galchenko ½ ½  0  1  3 1   1w 2340 2113
  2. Kirill Klukin 1 1  1  3  3 2   1z 2249 2938
  3. Sofia Surkova 1  0  0  1  3 3   1w 1682 1990
  4. Alina Sych ½ 0  0  ½  3 4   1z 1584 1755
  5. Aleksandr Zhuravlev 0 1  1  2  3 5   1w 1879 1926
  6. Aleksandr Kataev 1 0  1  2  3 6   1z 1916 1778
  7. Inna Poliato 1 1  0  2  3 7   1w 1569 2007
  8. Nikita Vrublevskii ½ ½  0  1  3 8   1z      1594

 

Rotterdam            r1 r2 r3 W  N Brd Kl FIDE TPR

  1. Robby Kevlishvili ½ ½  1  2  3 1   1w 2450 2322
  2. Marijn den Hartog 0 0  1  1  3 2   1z 2216 2026
  3. Oele Dijkhuis 1 1  1  3  3 3   1w 2077 2781
  4. Siem van Dael 1 1  0  2  3 4   1z 2319 1909
  5. Lucas Nguyen 1 0  0  1  3 5   1w 1983 1645
  6. Machteld van Foreest 1 1 0  2  3 6   1z 1877 1791
  7. Eline Roebers 1 0  1  2  3 7   1w 1816 1883
  8. Dylan Achuthan 1  ½  1  2½ 3 8   1z 1629 2081

 

St. Petersburg       r1 r2 r3 W  N Brd Kl FIDE TPR

  1. Vladislav Tebenkov ½ 0  0  ½  3 1   1z 2036 2061
  2. Kirill Bubnov 0 1  0  1  3 2   1w 1991 2101
  3. Gleb Babanin 0 1  0  1  3 3   1z 2154 1832
  4. Ivan Korobov ½ 1  1  2½ 3 4   1w 1789 2239
  5. Anton Shilnikov 1 1  1  3  3 5   1z 1710 2659
  6. Ksenia Portnova 0 0  1  1  3 6   1w 1580 1644
  7. Ilya Oborin 0 ½  0  ½  3 7   1z      1502
  8. Bogdan Verchovod ½ 0  0  ½  3 8   1w      1441

 

Ile de France        r1 r2 r3 W  N Brd Kl FIDE TPR

  1. Thomas O’Sullivan ½ 1  1  2½ 3 1   1z 2222 2552
  2. Thomas Ariza 1 0  0  1  3 2   1w 2207 2029
  3. Matthieu Hingouet 0 0  1  1  3 3   1z 2107 1848
  4. Emile Bassini 0  0  1  1  3 4   1w 1986 1774
  5. Margaux Moracchini 0 0  0  0  3 5   1z 1715 1057
  6. Clovis Kien 0 1  0  1  3 6   1w 1509 1668
  7. Augustin Droin 0 ½  1  1½ 3 7   1z 1951 1692
  8. Lucas Gherhinoiu 0 1  1  2  3 8   1w 1805 1752

 

You may also like...